NAUKA KORZYSTANIA Z NOCNIKA W ŻŁOBKU
TO OD RODZICÓW DZIECKA ZALEŻY, KIEDY ROZPOCZNĄ TRENING CZYSTOŚCI, CZYLI ETAP POŻEGNANIA Z PIELUSZKĄ. OPIEKUNOWIE W ŻŁOBKU MUSZĄ WSPOMAGAĆ ICH W TEJ DECYZJI, A CZASEM NAWET DO NIEJ ZACHĘCIĆ.
Dzieci, które zaczynają edukację przedszkolną powinny załatwiać się już samodzielnie. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku podopiecznych żłobków, do których trafiają dzieci znacznie młodsze. Do pewnego momentu korzystają z pieluszek, ale około 18. miesiąca życia większość z nich zaczyna w domu trening czystości. Maluch nigdy nie nauczy się siusiać do nocniczka, jeśli odzwyczajanie od pieluszki nie będzie kontynuowane zarówno w domu, jak i w placówce.
KIEDY ZACZYNAĆ?
Dziecko nie powinno zaczynać treningu czystości dopóki nie będzie na to w pełni gotowe. Malec może załatwiać się do nocniczka lub na sedes dopiero wówczas, gdy potrafi sam zdjąć majteczki, a przede wszystkim – umie kontrolować mięśnie zwieraczy pęcherza. Takie umiejętności zdobywa mniej więcej w wieku 1,5 roku, ale zwykle dużo później. Dlatego jeśli rodzice dziecka podejmą decyzje o pożegnaniu z pieluszką wcześniej, nauka może zakończyć się porażką. Warto to im uzmysłowić, by potem nie obarczali za to placówki. Zanim malec nie nauczy się wołać, że chce iść do toalety i nie będzie potrafił wstrzymać siusiania na czas zanim dotrze do toalety – opiekun nie będzie w stanie oduczyć go chodzenia bez pampersa.
Zazwyczaj opiekunki w żłobku same dostrzegają moment, kiedy można rozpocząć trening siusiania na nocnik – maluchy nie moczą pieluszek albo zaczynają pokazywać, że chcą się załatwić. To dobry moment, by poinformować o tym rodziców i wspólnie – w domu i w placówce – zacząć odzwyczajać dziecko do pieluchy. Czasami z inicjatywą tą wychodzą sami rodzice, którzy zaczęli już w domu oswajać malca z nocnikiem i proszą, by opiekunki wysadzały go również w żłobku.
JAK TRENOWAĆ CZYSTOŚĆ?
W młodszych grupach wychowawczynie zakładają zwykle dzieciom pampersy, ale co jakiś czas, regularnie, zdejmują je i sadzają maluchy na nocniczku, by przyzwyczaić je do tego sposobu załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Zawsze warto to robić po posiłkach i przed spaniem. W starszych grupach – można już puszczać dzieci w samych majteczkach i… czuwać. Odzwyczajanie od pieluchy w żłobku jest trudniejsze niż w domu, bo opiekunka musi obserwować nie jedno, ale nad kilkoro dzieci.
– Taki trening rozpoczynamy, gdy na dworze robi się ciepło, zwykle w starszych grupach, czyli tam, gdzie mamy 2-3-latki – mówi opiekunka jednego z warszawskich żłobków.– Prosimy wówczas rodziców o przyniesienie do placówki dużej ilości majteczek i zaczynamy ćwiczenia. Na początku ciągle przebieramy dzieci, bo nieustannie zdarzają się im wpadki, ale z każdym tygodniem jest coraz lepiej.
Rzeczywiście, wiosna i lato to najlepsza pora na trening czystości. Gdy malec chodzi po sali w samych majteczkach, łatwiej zauważy, że zsiusiał się na podłogę, niż że załatwił się do chłonnego pampersa, w którym nie czuje wilgoci. A przecież świadomość załatwiania swojej potrzeby jest bardzo ważna. Istotne jest też przypominanie.
– Cały czas dopytujemy dzieci, czy nie chcą siusiu, przypominamy o tym, bo w ferworze zabawy zapominają o takich oczywistych dla dorosłego rzeczach. Oczywiście zakładamy pieluszki do spania, niektórym maluchom także podczas spaceru – zwłaszcza, gdy na dworze jest chłodno (wiemy, które z nich nie wytrzymają długo bez korzystania z toalety) – kontynuuje opiekunka.
Zdaniem wielu wychowawców, kluczem do sukcesu jest też obserwacja. Opiekunowie, którzy uważnie przyglądają się dziecku i jego zachowaniom, potrafią wyczuć, kiedy chce zrobić siusiu lub kupkę. Gdy dostrzegą charakterystyczne sygnały (np. malec przestaje się na chwilkę bawić, łapie się za pupę, chowa w kąt), wysadzają go, by „uprzedzić” wypróżnianie. W ten sposób przyzwyczajają dziecko do tego, że jeśli odczuwa potrzebę, natychmiast powinno siadać na nocniku.
JAK SOBIE POMÓC?
- Zadbaj o pełną współpracę rodziców z placówką, bo tylko wtedy skutecznie nauczycie malca czystości.
- Ucz dziecko sygnalizowania, że chce siusiu. Może to być słówko „si-si” (jeśli już mówi) lub pokazywanie rączką na pupę. Powtarzaj gest lub wypowiadaj słowo zawsze, gdy wysadzasz je na nocniczek. W ten sposób skojarzy sygnał z czynnością.
- Stawiaj nocniki w zasięgu ręki, by szybko posadzić na nich dziecko, gdy tylko zawoła, że chce siusiu. Proś rodziców o przynoszenie pieluchomajtek – to pieluszki dla najstarszych dzieci, które uczą się korzystania z toalety: przypominają kształtem majteczki i można je błyskawicznie zdjąć, gdy malec zasygnalizuje potrzebę, bo pieluchomajtki rozrywają się po bokach.
Źródło: http://mzmp.pl/nauka-korzystania-z-nocnika-w-zlobku/